Fatigue

РП2

Е-мейл Печат ПДФ

 Изработване на стенд за изпитване на умора.Създаване на компютърни модели и симулации на пробните образци, за теоретично изследване на геометричните и технологични им параметри.

 

1. Основната използвана методика е свързана с изпитване на умора при симетричен цикъл по схема опън/натиск. Схемата на изпитването е показана на фиг.1.

stend 1

     Генерира се електрически сигнал с честота 20kHz. Преобразовател (converter) трансформира този сигнал механични контракции (Ао). Усилвателят ( acousticandextensionhorn) със същата собствена честота усилва амплитудата на механичните контракции. Образецът (specimen) е закрепен за усилвателя посредством резбово съединение. Той трябва да е с дължина равна на ½ дължината на звуковата въна и да има същата собствена честота. В този случай двата края на образецът се явяват възли на максималното преместване, а средата възел на максимална деформация (Ɛmax), съответно максимално напрежение. Появата на пукнатина се регистира чрез промяна на честотата на трептене на образеца.

2. Конкретните размери на образците ще бъдат уточнени след 3D моделиране и изследване на собствените честоти на трептене по МКЕ.

3. Образците ще бъдат изработени по стандартна за праховата металургия медодика – пресоване на метален прах и добавки с налягане 600-800МРа, една серия от пробните образци ще бъде пресоване при повишена температура (матрицата и праха се загряват до около 80оС с цел увеличаване на плътността – спичане в контролирана защитна атмосфера (1120 или 1240оС) – механична обработка – термообработка (обемно закаляване или повърхностно навъглеродяване провеждани в контролирана атмосфера или вакуум).

4. Експериментално изследване на геометричните и технологични параметри и моделиране напрегнатото състояние на синтеровани компоненти по метода на МКЕ с помоща на “Comsol Multiphisics”.

 


 

Последно променен на Понеделник, 28 Май 2012 08:23