Лаборатория 718 Е
“Електрически машини”

Лаборатория “Електрически машини” е създадена през 1964-65 г. на територията на ВИНС - Варна.

През 1967-1968 г. материалната й база е изградена на територията на Електро­техническия факултет на ТУ - Варна.

В рамките на лабораторията са обособени три участъка - машинна зала, зала за лабораторни упражнения по електрически машини и зала за научно-изследователски изпитвания.

В машинната зала са разположени токоизточниците за захранване на лабораторията и са обособени четири работни места, включващи струг, бормашина и други в помощ на дипломантите.

В залата за лабораторни упражнения са поместени 20 лабораторни маси с разположени до тях 40, куплирани по двойки, различни електрически машини. Освен тях лабораторията разполага и с над 20 броя подвижни лабораторни постановки, изградени на базата на електрическите микромашини. Могат да се провеждат над 75 различни лабораторни упражнения (ЛУ) по електрически машини, свързани с обучението на студентите от специалност ЕТ, а така също и на студенти от почти всички специалности на ТУ - Варна.

В залата за научно-изследователски изпитвания са разположени четири електромашинни динамометри  (Пенделмашини) с мощност от 2,5 до 63 kW и стенд за изпитване на електрически микрмашини.

В лабораторията се осъществява учебен процес по дисциплините: Електрически машини I-ва част, Електрически машини II-ра част, и Електрически машини III-та част, Електромеханични устойства, Електромеханични системи, Електрически микромашини, Учебна практика.